W projekcie zostaną zbadane możliwości zastosowania promieniowania terahercowego do badań diagnostycznych kluczowych dla obronności i bezpieczeństwa komponentów takich jak stałe paliwa rakietowe, kompozyty na bazie włókien aramidowych (kamizelki kuloodporne, hełmy, kombinezony pirotechniczne), kompozyty wzmacniane włóknami szklanymi i węglowymi (elementy statków powietrznych).
W wyniku prac badawczych przeprowadzona będzie analiza oddziaływania promieniowania terahercowego z materiałami tych komponentów a następnie zostanie opracowana metodyka wykrywania defektów powstałych w wyniku błędów technologicznych i długotrwałej eksploatacji.
W rezultacie powstaną nowatorskie dedykowane stanowiska do badań nieniszczących tych komponentów. Zaawansowane algorytmy przetwarzania sygnałów i sztucznej inteligencji bazujące na sieciach neuronowych pozwolą na automatyczną diagnostykę kluczowych komponentów, przyczynią się do polepszenia procesu ich kontroli a przez to poprawią bezpieczeństwo ich użycia.
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu SZAFIR
Lider Konsorcjum: WITU
Konsorcjanci: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych , Wojskowa Akademia Techniczna, Transfer Technologii Sp. z o.o.
CEL PROJEKTU:
Opracowanie prototypów nowatorskich stanowisk diagnostycznych kluczowych elementów stosowanych w wojsku i bezpieczeństwie.
DODATKOWE INFORMACJE:
Wartość projektu (w zł.): 23 245 525,00
Wartość dofinansowania ze środków NCBR (w zł.): 23 145 525,000
Okres realizacji projektu: 29.12.2020 – 28.06.2024