Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych po raz kolejny zaprezentował swoje innowacyjne rozwiązania podczas największych we wschodniej Europie targów zbrojeniowych - MSPO2019, które odbyły się w dniach 3-7 września 2019 r. w Kielcach.
W tym roku produkty Instytutu eksponowane były na stoisku ITWL, jak również w ramach wystawy Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz na ekspozycji zewnętrznej. Dyrektor ITWL dr hab. inż. Mirosław Kowalski, prof. ITWL w towarzystwie Zastępców Dyrektora - ds. Naukowych prof. dr. hab. inż. Andrzeja Żyluka i ds. Rozwoju i Wdrożeń dr. inż Jarosława Sulkowskiego przez 4 dni targów podjął dziesiątki delegacji polskich i zagranicznych, w tym przedstawicieli Rządu i Sił Zbrojnych RP, Szefów największych koncernów lotniczych i zbrojeniowych oraz dowódców wojsk innych państw, które obecne były na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
Zwiększanie Potencjału Bojowego Śmigłowców Wojskowych
Wspólnie z PGZ S.A. oraz WZL 1 S.A., Instytut przedstawił Uniwersalny System Pokładowy do Zwiększania Potencjału Bojowego Śmigłowców Wojskowych. Prezentowane rozwiązanie obejmowało cyfrowe podsystemy zarządzania misją i lotem, zwiększający zdolności wykrywania system kamer dzienno nocnych i podczerwonych z dalmierzem i wskaźnikiem laserowym, usprawnienie nawigacji poprzez dodanie mapy cyfrowej, system ostrzegania o zderzeniu, system planowania misji, nową zintegrowaną radiostację zdolną do pracy w większej ilości zakresów, system samoobrony uwzględniający zarządzanie podsystemami samoobrony i zobrazowanie tych systemów dla załogi. Ponadto ITWL zaprezentował możliwości integracji nowych rodzajów uzbrojenia ze śmigłowcem Mi-24 wraz z ektywnym systemem zarządzania, w tym przeciwpancerne pociski kierowane i niekierowane pociski rakietowe.
Nowy System MUP (Morski Ubiór Pilota)
Na stoisku Instytutu prezentowany był także nowy, polski system Morskiego Ubioru Pilota, który powstał w wyniku współpracy ITWL oraz doświadczonej w szyciu ubiorów specjalistycznych firmy EQUES. Nowe rozwiązanie to spójny i kompleksowy system rozwiązań zapewniający załogom wojskowych statków powietrznych bezpieczeństwo (m.in. ochronę przed hipotermią) oraz wysoki komfort w codziennym użytkowaniu a jego łatwa konfigurowalność umożliwia tworzenie indywidualnych rozwiązań, dopasowanych do konkretnych zadań i potrzeb.
Podstawą nowego rozwiązania jest nowy model kombinezonu oraz ukompletowanie wewnętrzne takie jak: bielizna termo-aktywna, trudnopalna, ocieplacze trudnopalne, ocieplacz o podwyższonym współczynniku ochrony termicznej oraz elementy zewnętrzne: kamizelki, kamizelki z uprzężą, kamizelki ratunkowe, aparaty ucieczkowe, czy specjalistyczne buty.
Na etapie tworzenia systemu zastosowano nową tkaninę, która – oprócz oddychalności, wodoszczelności i trudnopalności spełnia dodatkowe ważne funkcje techniczne, m.in. antystatyczność oraz odporność na uderzenia rozgrzanymi opiłkami metalu, a oprócz tego lekkie plastikowe trudnopalne zamki gazoszczelne i trudnopalne nici. W nowym kombinezonie MUP wprowadzono także system platform molle wyciętych laserowo, na których można optymalnie rozmieszczać mobilne kieszenie i kamizelki w zależności od potrzeb użytkownika. Zaprojektowano nowy ergonomiczny krój zamka wejściowego na plecach, umożliwiający użytkownikowi samodzielne zapinanie i odpinanie. Dodatkowo wewnątrz zastosowano szelki stabilizujące położenie kombinezonu w trakcie jego użytkowania.
Informatyczne Wsparcie Sił Zbrojnych RP
ITWL od lat zaopatruje Siły Zbrojne RP w rozwiązania wsparcia informatycznego, które są stale rozwijane i poszerzane o nowe funkcjonalności. W tym roku zaprezentowano kompleksowy system Informatycznego Wsparcia Sił Zbrojnych RP, w skład którego weszły następujące moduły:
SI POTENA - Obrona Przeciwlotnicza
SI SAMANTA BSP - bezzałogowe statki powietrzne
SI WILD - zagrożenia środowiskowe
SI TURAWA MATS - ruch lotniczy
SI TURAWA SZKOLENIE - szkolenie lotnicze
SI SAMANTA - technika lotnicza
SI TURAWA BL - bezpieczeństwo
SI CZASZA - szkolenie spadochronowo - desantowe
Bezzałogowe Statki Powietrzne
Na ekspozycji ITWL, jak co roku nie zabrakło bezzałogowych statków powietrznych. Można było zapoznać się z wielo-wirnikowcami z rodziny AtraX: AtraxC (combat) i AtraxM (mini). W ramach wystawy PGZ S.A. zaprezentowano wersję rozwojową stałopłatu obserwacyjno-uderzeniowego NeoX, czyli NeoX 2 klasy Wizjer, wraz z dedykowanym systemem symulacji lotu.
Szkolenie w VR
Pokazano także Moduł Szkolenia Wirtualnego w zakresie techniki lotniczej z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, który dzięki wykorzystaniu gogli VR umożliwia wirtualne przeniesienie się do kabiny statku powietrznego i wykonywanie czynności obsługowych.
Na stoisku ITWL
zaprezentowano także nowoczesny reflektometr do prowadzenia badań nieniszczących MAZOVIA oraz "Rejestrator Ventus" opracowany przez Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w ramach projektu "Doskonalenie badań w warunkach rzeczywistego lotu parametrów fizjologicznych i psychologicznych podchorążych i pilotów przeszkalanych na nowe typy statków powietrznych dla oceny środowiska i postępów w szkoleniu lotniczym."
Seminarium
Ostatniego dnia targów ITWL zorganizował seminarium pt. „Polskie, innowacyjne rozwiązania technologiczne do zwiększania potencjału bojowego statków powietrznych”, w którym charakterze prelegentów wystąpili:
- płk Bogdan Dziewulski - Z-ca Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - Szef Logistyki z prezentacją „Rozwój sektora naukowo-przemysłowego w świetle przyszłych zadań realizowanych na rzecz logistyki Sił Zbrojnych RP”;
- prof. dr hab. inż. Andrzej Żyluk - Z-ca Dyrektora ITWL z prezentacją „Współczesne kierunki rozwoju innowacyjnych technologii wspierających lotnictwo SZ RP”;
- płk. dr inż. Rafał Bazela - Dyrektor Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z prezentacją "Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia - nowe wyzwania”
- Roman Ignasiak - Dyrektor Biura Projektów Lotniczych PGZ z prezentacją „Udział spółek PGZ w implementacji polskich rozwiązań technologicznych na potrzeby eksploatacji statków powietrznych Sił Zbrojnych RP”
oraz - Piotr Kisiel - Prezes Zarządu WCBKT, który zaprezentował „Nowe wyzwania stojące przed WCBKT S.A. obejmujące zabezpieczenie obsługi statków powietrznych przez nowoczesne NOSP”.
- Gospodarzem i prowadzącym seminarium był Dyrektor ITWL dr hab. inż. Mirosław KOWALSKI, prof. ITWL.
M.W
{gallery}MSPO2019{/gallery}