Dwadzieścia najważniejszych polskich przedsiębiorstw i instytucji rozwijających technologie kosmiczne, w tym ITWL, powołało do życia Klaster Technologii Kosmicznych (KTK). Porozumienie podpisano 5 listopada 2021 r. w czasie Kongresu 590, który odbył się w podrzeszowskiej Jasionce. Instytut reprezentował Zastępca Dyrektora dr inż. Jarosław Sarnecki.
Celem powołanego KTK jest współpraca przy tworzeniu, rozwoju i wdrażaniu technologii kosmicznych powstających w Polsce. Tak szeroka reprezentacja środowiska, od podmiotów naukowo-badawczych po firmy komercyjne sprawia, że w KTK zrzeszone są podmioty odpowiadające za ponad 85 procent potencjału sektora kosmicznego w Polsce.
Do głównych zadań klastra należało będzie rozwijanie zasobów oraz kompetencji z obszaru technik i technologii kosmicznych, co pozwoli skutecznie dostarczać na rynek elementy systemów satelitarnych oraz, w przyszłości, tworzyć w pełni funkcjonalne i rozbudowane systemy kosmiczne.
Klaster będzie dążył m.in. do zrealizowania zarysowanego w Krajowym Planie Odbudowy zaprojektowania i wyniesienia do 2026 roku polskiej konstelacji mikrosatelitów obserwacyjnych. Tego typu projekty zabezpieczają polskie interesy gospodarcze i militarne są także istotne dla budowania wizerunku Polski jako kraju aktywnie działającego w obszarze kosmicznym.
Porozumienie podpisały następujące podmioty: Astri Polska, Astronika, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Creotech Instruments S.A., Energo-Tel, Exatel, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, ITTI, KP Labs, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza, PCO S.A., PIAP Space, Podkarpackie Centrum Innowacji, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz (Centrum Łukasiewicz), Spaceforest, Thorium Space oraz Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego.
W uroczystości towarzyszącej zawarciu porozumienia wzięli udział nie tylko przedstawiciele zaangażowanych podmiotów, ale również wysocy reprezentanci władz centralnych i lokalnych w tym: wiceminister Maciej Małecki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wiceminister Wojciech Murdzek - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Władze lokalne reprezentował z kolei Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl.
https://itwl.pl/aktualnosci/463-itwl-w-ktk#sigProId4f73e262ca