6 września rozpocznie się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Przez cztery dni kieleckich targów na stoisku ITWL będzie można podziwiać najnowsze osiągnięcia i obecnie realizowane w Instytucie projekty.
W tym roku, wzorem lat ubiegłych, na stoisku targowym Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych zaprezentujemy rozwiązania dedykowane nie tylko rynkowi wojskowemu - Siłom Zbrojnym i pozostałym służbom mundurowym, ale także odbiorcom cywilnym. W tym roku instytut powalczy o prestiżową nagrodę Defender w dwóch kategoriach: „Grupa sprzętu specjalnego” i „Grupa środków walki rodzajów wojsk”:
1. Mobilny System Rozpoznania Terenu – system przeznaczony jest do prowadzenia obserwacji, akcji poszukiwawczych, ochrony granic i infrastruktury krytycznej. System może działać w trudnym terenie, a także w różnych porach doby i różnych warunkach atmosferycznych dzięki wyposażeniu w terenowy Pojazd Interwencyjny. Bezzałogowy statek powietrzny Atrax umożliwia obserwację w zasięgu do 4,5 kilometra. Na uwagę zasługuje fakt, że zestaw może być konfigurowany pod kątem głowic i oprzyrządowania, co pozwala na dostosowanie systemu do warunków działania. System powstał w wyniku realizacji umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i dedykowany jest do wsparcia działań Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, MSW, Policji i Straży Granicznej.
Projekt realizowany w konsorcjum: ITWL (lider), WIHE, GIGACO.
2. JET-2 LM (Loitering Munition) nowoczesna platforma, która powstała w oparciu o sprawdzony, wykorzystywany w Siłach Zbrojnych RP Odrzutowy Cel Powietrzny JET-2 prod. ITWL. Unikalne parametry Bezzałogowego Statku Powietrznego w połączeniu z elektrooptyczną głowicą naprowadzającą wyposażoną w moduł termalny i światła dziennego oraz jedną z trzech głowic taktycznych sprawiają, że JET-2 LM jest wyjątkowo precyzyjną platformą pełniącą funkcję amunicji krążącej. Identyfikacja, zaznaczenie i naprowadzanie na cel odbywa się przy pomocy specjalnie opracowanego algorytmu.
Zadaniem JET-2 LM jest precyzyjna eliminacja celu w zasięgu do 70 km. W zależności od zastosowanej głowicy:
• Głowica odłamkowo/burząca – do rażenia siły żywej, lekkich umocnień polowych;
• Głowica z ładunkiem kumulacyjnym – do rażenia czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych;
• Głowica termobaryczna – do rażenia siły żywej, schronów i innych umocnień polowych.
Dzięki silnikom odrzutowym i nowatorskiemu przyspieszaczowi rakietowemu start JET 2-LM odbywa się z dedykowanej platformy, która może być umieszczona na dowolnym środku transportu. Jego prędkość maksymalna umożliwia osiągnięcie celu położonego na granicy maksymalnego zasięgu łączności bez retranslacji w około 8 minut. Ponadto dużą zaletą platformy jest dostosowanie sposobu użycia platform do możliwości oddziaływania środków obrony przeciwlotniczej - może wykonać lot na dużej wysokości jak i lot konturowy poniżej 50 m.
Konstrukcja płatowca z włókna szklanego, mała skuteczna powierzchnia odbicia radiolokacyjnego, jak również wyjątkowe parametry techniczne, w tym prędkość maksymalna 140 m/s sprawiają, że JET-2 LM jest trudny do wykrycia przez stacje radiolokacyjne i wyeliminowania przez środki obrony przeciwlotniczej przeciwnika.
Koncepcja użycia JET-2 LM zakłada wykonywanie misji pojedynczej “kamikadze”, jak również loty w formacjach z platformami nieuzbrojonymi, których zadaniem jest demonstrowanie ataku i przełamanie systemu obrony przeciwlotniczej przeciwnika.
Projekt realizowany w konsorcjum: ITWL (lider), WITU, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, MSP Inntech sp. z o.o.
Na stoisku ITWL znajdą się także:
Lotnicza bomba Ćwiczebna LBĆ-10K - naprowadzana na odbity promień lasera zastępuje pełnowymiarowe bomby bojowe w procesie szkolenia lotników w zakresie bombardowania.
System ochrony biernej SP - flary oraz kaseta do ich odpalania, spełniające wymogi stanag-4687, służące do obrony biernej lotniczych platform załogowych.
Lotniczy zestaw rakietowy PIORUN - modułowe urządzenie zbudowane na bazie uniwersalnej Belki Nośnej Zestawu oraz dwóch pocisków rakietowych. Przeznaczony jest do obrony własnej śmigłowca oraz niszczenia statków powietrznych i bezpilotowych statków powietrznych przeciwnika w całym zakresie eksploatacyjnych prędkości i wysokości lotu nosiciela.
Wyrzutnia WW-15 - Wyrzutnie WW-15 i WW-15/N przeznaczone są do strzelania niekierowanego kalibru 70 mm z platform śmigłowców bojowych.
• Pocisk MOSKIT – przeciwpancerny pocisk kierowany
• Systemy Informatycznego Wsparcia Sił Zbrojnych RP – najnowsze systemy wsparcia, m.in. TURAWA-MATS, SAMANTA, e-NOPS
• Zestaw Imitatorów Celów Powietrznych - przeznaczony jest do szkolenia poligonowego pododdziałów obrony przeciwlotniczej w zakresie zwalczania środków napadu powietrznego rakietami klasy powietrze-powietrze, ziemia-powietrze, woda-powietrze oraz bronią lufową.
• Bezzałogowy Statek Powietrzny – AtraxC.
• System Morskiego Ubioru Pilota - Zestaw przetrwaniowy dla członków załóg wojskowych statków powietrznych.
• Modułowy system uzbrojenia kierowanego – „LANCET” dla śmigłowca - System „LANCET” tworzy zintegrowany, cyfrowy system wykrywania i zwalczania celów.
Serdecznie zapraszamy, hala "D" stoisko nr 23.
https://itwl.pl/aktualnosci/519-zaproszenie-na-stoisko-itwl-mspo-2022#sigProId0152bf7855