XXX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, podobnie jak jego poprzednie edycje, okazał się niezwykle udany dla Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Po raz kolejny opracowana, wspólnie z partnerami, polska technologia została zauważona i doceniona przez kielecką Kapitułę.
Defender
Podczas gali wieńczącej 4 dniowe targi MSPO, Z-ca Dyrektora ITWL ds. Naukowych – prof. dr hab. inż. Andrzej Żyluk odebrał z rąk Zastępcy Dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON – Mateusza Sarosieka i Prezesa Zarządu Targów Kielce S.A. – Andrzeja Mochonia, statuetkę kieleckiego Defendera, którą Kapituła Konkursu przyznała konsorcjum w składzie: ITWL (lider), WITU, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Ilot oraz MSP InnTech Sp. z o.o. za „Manewrujący Odrzutowy Statek Powietrzny z Głowicą Taktyczną Jet-2 LM”.
JET-2 LM (LM – amunicja krążąca) to odrzutowa platforma bezzałogowa wyposażona
w elektrooptyczną głowicę naprowadzającą oraz głowicę taktyczną w jednej z trzech proponowanych wersji:
- Głowica odłamkowo/burząca – do rażenia siły żywej, lekkich umocnień polowych;
- Głowica z ładunkiem kumulacyjnym – do rażenia czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych;
- Głowica termobaryczna – do rażenia siły żywej, schronów i innych umocnień polowych.
Zadaniem JET-2 LM jest precyzyjna eliminacja celu w zasięgu do 70 km. Identyfikacja, zaznaczenie i naprowadzanie na cel odbywa się przy pomocy specjalnie opracowanego algorytmu.
Dzięki silnikom odrzutowym i nowatorskiemu przyspieszaczowi rakietowemu start JET 2-LM odbywa się z dedykowanej platformy, która może być umieszczona na dowolnym środku transportu. Jego prędkość maksymalna (150 m/s) umożliwia osiągnięcie celu oddalonego
o 70 km w około 8 minut. Konstrukcja płatowca z włókna szklanego, mała skuteczna powierzchnia odbicia radiolokacyjnego, jak również wyjątkowe parametry techniczne, w tym prędkość maksymalna oraz możliwość wykonywania misji zarówno na dużej wysokości, jak
i w locie konturowym (poniżej 50 m), sprawia, że JET-2 LM jest trudny do wykrycia przez stacje radiolokacyjne i praktycznie niemożliwy do wyeliminowania przez środki obrony przeciwlotniczej przeciwnika.
Lider Bezpieczeństwa Państwa
Podczas MSPO odbyła się także gala wręczenia nagród w konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa 2022”, który odbył się pod patronatem Prezydenta RP.
ITWL uhonorowany został nagrodami Grand Prix i Wyróżnieniem w kategorii "Innowacyjny Produkt":
- Grand Prix za "Morski Ubiór Pilota - MUP Rescue Pack, Zestaw przetrwaniowy MUP-RP", który jest wynikiem ścisłej współpracy z Konfexim-2 Sp. z o.o.
- Wyróżnienie za "Bezzałogową automatyczną platformę pomiarową do badania nośności naturalnych nawierzchni lotniskowych w sposób ciągły - BIZON " zrealizowany z Dobrowolski
z o.o.
Nagrody odebrał Dyrektor ITWL dr hab. inż. Mirosław Kowalski, prof. ITWL w asyście Kierownika Zakładu Awioniki ITWL, dr. hab. inż. Sławomira Michalaka i Kierownika Zakładu Lotniskowego, ppłk. dr. hab. inż. Mariusza Wesołowskiego.
Polska technologia
Na stoisku targowym instytutu znalazło się w tym roku dwanaście pozycji, oprócz Jet-2 LM
były to:
- Mobilny System Rozpoznania Terenu – przeznaczony do prowadzenia obserwacji, akcji poszukiwawczych, ochrony granic i infrastruktury krytycznej. System może działać w trudnym terenie, a także w różnych porach doby i różnych warunkach atmosferycznych dzięki wyposażeniu w terenowy Pojazd Interwencyjny. Bezzałogowe statki powietrzne z rodziny „Atrax” umożliwiają nieprzerwaną obserwację w zasięgu do 4,5 kilometra. Na uwagę zasługuje fakt, że zestaw może być konfigurowany pod kątem głowic i oprzyrządowania, co pozwala na dostosowanie systemu do potrzeb użytkownika. System powstał w wyniku realizacji umowy
z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. - Lotnicza bomba Ćwiczebna LBĆ-10K - naprowadzana na odbity promień lasera zastępuje pełnowymiarowe bomby bojowe w procesie szkolenia lotników w zakresie bombardowania.
- System ochrony biernej SP - flary oraz kaseta do ich odpalania, spełniające wymogi STANAG-4687, służące do obrony biernej lotniczych platform załogowych.
- Lotniczy zestaw rakietowy PIORUN - modułowe urządzenie zbudowane na bazie uniwersalnej Belki Nośnej Zestawu oraz dwóch pocisków rakietowych. Przeznaczony jest do obrony własnej śmigłowca oraz niszczenia statków powietrznych i bezpilotowych statków powietrznych przeciwnika w całym zakresie eksploatacyjnych prędkości i wysokości lotu nosiciela.
- Wyrzutnia WW-15 - Wyrzutnie WW-15 i WW-15/N przeznaczone są do strzelania niekierowanego kalibru 70 mm z platform śmigłowców bojowych.
- Pocisk MOSKIT – przeciwpancerny pocisk kierowany (prod. WITU)
- Systemy Informatycznego Wsparcia Sił Zbrojnych RP – najnowsze systemy wsparcia, m.in. TURAWA-MATS, SAMANTA, e-NOPS
- Zestaw Imitatorów Celów Powietrznych - przeznaczony do szkolenia poligonowego pododdziałów obrony przeciwlotniczej w zakresie zwalczania środków napadu powietrznego rakietami klasy powietrze-powietrze, ziemia-powietrze, woda-powietrze oraz bronią lufową.
- Bezzałogowy Statek Powietrzny – AtraxC – przeznaczony do wykonywania misji obserwacyjnych i bojowych (wyposażony w 12 granatów różnego typu, w zależności od potrzeb końcowego użytkownika).
- System Morskiego Ubioru Pilota - Zestaw przetrwaniowy dla członków załóg wojskowych statków powietrznych.
- Modułowy system uzbrojenia kierowanego „LANCET” dla śmigłowca - System „LANCET” tworzy zintegrowany, cyfrowy system wykrywania i zwalczania celów.
Serdecznie dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska, zapraszamy za rok!
https://itwl.pl/aktualnosci/520-sukces-itwl-na-mspo2022#sigProIddc8afd13eb