Właśnie zakończyła się uroczystość podsumowująca kielecki salon obronny MSPO 2023, podczas której Dyrektor ITWL dr hab. inż. Mirosław Kowalski odebrał prestiżową nagrodę Defender przyznaną instytutowi za „System Szkolenia Poligonowego w Warunkach Walki Elektronicznej (SSPWE)”.
ITWL po raz kolejny udowodnił, że ciężka praca, zaangażowanie i konsekwencja w działaniu sprawiają, że polska technologia może z sukcesem konkurować z największymi producentami zaawansowanych systemów dedykowanych szkoleniu Sił Zbrojnych.
Nagroda Defender przyznana została przez Komisję Konkursową, w skład której (jak podaje organizator Targi Kielce S.A.) „wchodzą członkowie Rady Programowej MSPO, a wśród nich kadra kierownicza logistyki Wojska Polskiego i służb Ministerstw poszczególnych resortów”.
Z przyjemnością przedstawiamy szczegóły nagrodzonego systemu:
System Szkolenia Poligonowego w Warunkach Walki Elektronicznej (SSPWE)
Opis systemu:
System Szkolenia Poligonowego w Warunkach Walki Elektronicznej jest kluczowym elementem wsparcia procesu szkolenia załóg statków powietrznych w warunkach walki radioelektronicznej. Jest to kompletny i autonomiczny zestaw, który może być wykorzystany w różnych lokalizacjach. Działa zarówno w sieci przemysłowej, jak i z własnymi źródłami zasilania. System zabudowany został na trzech kontenerach, co umożliwia jego szybką dyslokację.
SSPWE jest systemem innowacyjnym wpisującym się w dynamikę rozwoju Sił Zbrojnych, odpowiadającym na zagrożenia wynikające z aktualnej sytuacji geopolitycznej, a jego obecna konfiguracja jest efektem współpracy z resortem Obrony Narodowej oraz decyzji zatwierdzonych przez MON.
System powstał z udziałem środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Poligon walki elektronicznej - wsparcie procesu szkolenia załóg statków powietrznych i systemów OPL Sił Powietrznych, Umowa nr DOBR/0064/R/ID1/2012/03), w wyniku współpracy konsorcjum naukowo-przemysłowego złożonego z ITWL (lider), Akademii Sztuki Wojennej oraz Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A.,
Ukompletowanie systemu:
System składa się z trzech jednostek:
- Jednostka Zarządzania i Współpracy - JZW: Centralny element systemu, stanowiący rdzeń przyszłych rozbudów. Odpowiada za sterowanie i monitorowanie ćwiczeń oraz zdalną koordynację podsystemów zabudowanych w pozostałych kontenerach. Zapewnia informacje o położeniu i działaniach statków powietrznych.
- Jednostka Obserwacyjno - Pomiarowa - JOP: Tworzy ją radar wtórny, generujący informacje o sytuacji powietrznej na poligonie oraz podsystem rozpoznania radioelektronicznego monitorujący emisję zakłóceń aktywnych ze strony statku powietrznego. Zapewnia dane o położeniu i działaniach statków powietrznych.
- Jednostka Generacji Zagrożeń - JGZ: Odpowiada za generowanie sygnałów emisji elektromagnetycznej, symulujących rzeczywiste źródła zagrożeń dla statków powietrznych.
Zastosowanie:
SSPWE w pełni odpowiada na potrzeby szkoleniowe załóg statków powietrznych w warunkach walki radioelektronicznej. Składające się na niego jednostki umożliwiają w szczególności:
- JZW: Koordynację, sterowanie i monitorowanie ćwiczeń z wykorzystaniem podsystemu optoelektronicznego. Konfigurację ćwiczeń na mapach oraz monitorowanie stanów poszczególnych podsystemów.
- JOP: Tworzenie obrazu sytuacji powietrznej z wykorzystaniem radaru wtórnego i radaru pierwotnego, dostarczających informacje o położeniu statków powietrznych oraz przeprowadzanie rozpoznania radioelektronicznego.
- JGZ: Symulację zagrożeń elektromagnetycznych, które są generowane w oparciu o rzeczywiste parametry źródeł zagrożeń (zestawów przeciwlotniczych), umożliwiając realistyczne ćwiczenia.
SSPWE umożliwia także:
- Rejestrowanie danych z przebiegu ćwiczeń oraz korespondencji radiowej, co pozwala na analizę podsumowującą (debriefing) po zakończonych ćwiczeniach.
- Przygotowanie załóg statków powietrznych do działań w warunkach rzeczywistych poprzez symulację zagrożeń i interakcję z podsystemami.
Wdrożenie SSPWE na Centralnym Poligonie Lotniczym w Nadarzycach, będzie kamieniem milowym dla polskiej obronności oraz umożliwi efektywne i realistyczne szkolenie załóg obecnie użytkowanych i nowowprowadzanych typów statków powietrznych w warunkach walki radioelektronicznej.
{gallery}Defender2023{/gallery}