Tematyka monografii obejmuje zagadnienia konstrukcyjne, funkcjonalne i eksploatacyjne zapalników stosowanych w różnego rodzaju bombach lotniczych, rakietach oraz wszelkiego rodzaju urządzeniach pirotechnicznych stosowanych w lotnictwie wojskowym. W szczególności praca poświęcona jest problematyce niezawodności w różnych warunkach operacyjnych i eksploatacji, w tym w warunkach elaboracji, uzbrajania, montażu, zrzutu w różnych warunkach atmosferycznych i z różnych wysokości, w warunkach lotu bomby po torze, sterowania z przeszkodą, a także w warunkach awaryjnych upadku bomby czy samozniszczenia.
W monografii przedstawiono zbiór zapalników lotniczych, systemów zapalnikowych oraz ich budowę, przeznaczenie i zasady działania. Cechą charakterystyczną tych konstrukcji jest to, że w każdej z nich występuje: blok zasilania, elektryczne lub mechaniczne urządzenie spustowe oraz nadajniki o różnych przeznaczeniach. Dodatkowymi elementami są przełączniki do wybierania czasu podawanego do układu zapalnika podczas bombardowania, mechanizmy przełączające służące do podawania sygnałów w postaci impulsów elektrycznych.
Materiał przedstawiony w monografii – z zakresu budowy, zasad konstrukcji i działania zapalników – będzie praktycznym kompendium wiedzy dla konstruktorów, personelu techniczno-inżynieryjnego w zakładach produkcyjnych oraz jednostkach eksploatujących lotniczą technikę uzbrojenia i środków bojowych. Dogłębna znajomość działania zapalników jest bardzo istotna, szczególnie ze względów bezpieczeństwa i niezawodności pracy.
BRAK W SPRZEDAŻY
- ISBN 978-83-61021-86-5
- Wydawnictwo Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Warszawa 2020
- Rysunki, wykresy, tabele, format B-5, okładka twarda, s. 262